Akce

 

V letošním roce padly historická minima úrokových sazeb.

 

Zájemcům nahrála především měnová intervence ČNB, díky níž mají banky ještě víc volných peněz, a přitom jim stále chybějí příležitosti, jak je zhodnotit. Poptávka podniků po úvěrech stále není vysoká, naopak výnosy ze státních dluhopisů se drží nízko. Češi se přitom kromě nákupu nového bydlení nechtějí víc zadlužovat.

 

Aktuální akce bank:

Sazby CO CORPORATE u bankovních partnerů od

2,49% při 3 - 10-ti leté fixaci úrokové sazby

 

Podle Hypoindexu, který tento údaj každý měsíc vydává, se v prosinci 2013 průměrné úroky pohybovaly na 3,06 procenta. Představitelé bank tehdy tvrdili, že letos budou sazby stagnovat a během roku spíš mírně porostou.

 

Banky zvýhodňují tříleté a pětileté fixace, ale jednu z nich vždy víc. Nejčastěji je nyní nejnižší sazba na tříletých fixacích. Taková hypotéka do 70 procent zastavené nemovitosti a se splatností až 30 let pak začíná nejčastěji na sazbě 1,99 procenta ročně. Podmínkou je ale mít účet v bance, která hypotéku poskytla, posílat na něj výplatu. 

Slevy ze sazby nejsou jediným lákadlem na klienty. Některé banky nabízejí i časově omezené odpuštění poplatku za zpracování úvěru (ČSOB, Hypoteční banka, KB, Sberbank, Equa bank a Česká spořitelna). Jde o jeden ze vstupních poplatků v řádu tisíců korun, které zřejmě brzy vezmou za své.

Už dříve ho ze sazebníku vyškrtla Fio banka, mBank, GE Money Bank a Raiffeisenbank a při refinancování ho neuplatňuje už většina bank. Další obdobně vysoký poplatek za odhad nemovitosti nyní všem klientům v akci odpouští Česká spořitelna. Ostatní banky ho neúčtují zpravidla při refinancování.

Poplatek za vedení úvěrového účtu k hypotékám noví klienti už od loňska neplatí. V reakci na hrozící soudy jej banky zrušily nebo přestaly účtovat.